Piękni dwudziestoletni - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jeśli chodzi o bicie, Hłasko także został poturbowany. Stało się to przez pomyłkę w Paryżu, w lokalu „La Boheme”.

Po okresie libacji w „Kameralnej”, Hłasko wyjechał do Lublina, gdzie wysłała go gazeta poleceniem zrobienia reportażu o dwóch niepełnoletnich chłopakach mieszkających w bursie, którzy zamordowali swojego wychowawcę i ukradli mu przedmioty o łącznej wartości trzystu złotych. Wszystkich zdziwił ich postępek, ponieważ byli grzeczni, uczyli się dobrze, wychowawca ich lubił. Nie umieli wytłumaczyć, dlaczego to zrobili. Powtarzali tylko, że chcieli popełnić zbrodnię jak w powieściach kryminalnych. Pieniądze były im potrzebne na kino i wino. Nie pomyśleli, że wychowawca dałby im je, gdyby tylko go o to poprosili.

Hłasko miał wgląd w akta sprawy, rozmawiał z obrońcą winowajców. Po zebraniu materiałów wrócił do Warszawy i napisał reportaż, którego jedną trzecią odrzucił bojaźliwy Lasota – wtedy redaktor naczelny „Po Prostu” (potem poseł na Sejm Rzeczpospolitej Ludowej), z którego najbardziej poczytne pismo w Polsce zrobiła redagująca je przed 1955 rokiem Hanka Bratkowska.

Dalej Hłasko wspominał okoliczności napisania opowiadania Pierwszy krok w chmurach, które po odrzuceniu przez Lasotę, zostało wydrukowane w „Nowej Kulturze”. Co ciekawe, gdy Bratkowska przeczytała w konkurencyjnym piśmie historię o głupkowatych robotnikach atakujących młodą parę, urządziła piekło Lacocie.

Ten jednak chyba nie wyniósł z tej rozmowy lekcji, ponieważ odrzucił kolejny tekst Hłaski - artykuł o teatrze Bim-Bom, kierowanym przez Kobielę i Cybulskiego.

Kolejnym tekstem pisarza był ten o Władysławie Mazurkiewiczu - szpiclu, współpracowniku UB mordującym swoje ofiary strzałem w głowę i ukrywającym ciała w garażu w podłodze, zalewając je uprzednio betonem. Proces zbrodniarza był kompromitacją, ludzie bali się zeznawać. Wszyscy byli pewni, że Mazurkiewicz był tylko pionkiem, że wykonywał wyroki swych zwierzchników z UB. Hłasko właśnie ten aspekt sprawy uczynił motywem wiodącym swojego artykułu Proces przeciwko miastu, którego swoim zwyczajem Lasota nie wydrukował.

Podobnie redaktor „Po prostu” postąpił z tekstem o Dostojewskim, który z chęcią wypuściła „Trybuna Ludu” - organ KC PZPR. „Po Prostu” przestało być pismem dla studentów, stało się gazetą całego narodu. Miało na swoim koncie wiele akcji, między innymi przeprowadziło zbiórkę dla młodych plastyków, którzy nie mieli z czego żyć, poruszało problem bohaterów AK, piętnowało styl życia książąt socjalizmu. Te wszystkie inicjatywy były inspirowane pomysłowością Hanki Bratkowskiej, ale z drugiej strony doprowadziły do jego rozwiązania.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 


  Dowiedz się więcej
1  Styl powieści „Piękni dwudziestoletni”
2  Główne wątki powieści „Piękni dwudziestoletni”
3  Geneza utworu i znaczenie tytułu - Piękni dwudziestoletniKomentarze
artykuł / utwór: Piękni dwudziestoletni - streszczenie    Tagi: