Piękni dwudziestoletni - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Swoje rozważania rozpoczyna stwierdzeniem, że jeżeli się było uchodźcą zza Żelaznej Kurtyny, można było w czasach Polski Ludowej ubiegać się o azyl polityczny. Szansę otrzymania takowego zwiększało bycie byłym komunistą, członkiem KC, wysokim urzędnikiem UB, szpiegiem lub dyplomatą. Prosty człowiek, jak Hłasko, który nie należał do partii - zajmował się pisaniem - miał trudności z dostaniem azylu. Nie mając możliwości zarobkowania, musiał kombinować.

I. Obłęd

Gdy nie mamy pieniędzy, wówczas symulujemy manię prześladowczą. Zgłaszamy się do komisariatu policji mówiąc, że ktoś nas śledzi, nosi bomby w teczce i prosimy o zgodę na wydanie broni. Oczywiście odmówią. Wtedy trzeba ich nachodzić kilkadziesiąt razy tak, aby nas zapamiętali.

Później połykamy proszki, a nasz zaufany przyjaciel wykonuje telefon na policję. Po jej przyjeździe i stwierdzeniu próby samobójczej, zostajemy rozpoznani jako ten maniak, który ich nachodził i zostajemy odwiezieni do szpitala. Najlepiej jest odbierać sobie życie w Monachium, bo wówczas jest to znakomity szpital w Haar.

W szpitalu pozostajemy długi czas, na przykład według prawa niemieckiego każdy niedoszły samobójca spędza tam aż trzy miesiące!
Później musimy dalej symulować, aby przenieśli nas do domu wariatów. Gdy tak się stanie, na miejscu trzeba odmawiać jedzenia obawiając się otrucia. Wtedy, gdy przywiążą człowieka paskami i zaczną karmić na siłę, trzeba krzyczeć i pluć.

Dalej rozpoczyna się etap spacerów i rozmów z psychiatrą, i tak mamy dach nad głową oraz darmowe wyżywienie, zależne od woli lekarza. Takim symulowaniem niektórzy przedłużali sobie darmowy pobyt do dwóch lat!

Nie tylko w Monachium opłaca się udawać obłęd. Także w Izraelu życie wariata w szpitalu jest usłane różami: piękna pogoda, możliwość pracy na budowie i odkładania pieniędzy na wyjście.

II. Rozczarowani komunizmem

W tym sposobie, będąc bez grosza na Zachodzie, opowiadamy ludziom, jak źle żyje się w Polsce z nadzieją na zaoferowanie pomocy. Niestety nie działa tak dobrze, jak „obłęd” – ludzie nie chcą słuchać o prześladowaniach Żydów, przesłuchaniach przez UB, o śledztwach.

III. Sutenerstwo

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 


  Dowiedz się więcej
1  Problematyka „Pięknych dwudziestoletnich”
2  Główne wątki powieści „Piękni dwudziestoletni”
3  Marek Hłasko - życiorysKomentarze
artykuł / utwór: Piękni dwudziestoletni - streszczenie    Tagi: