Osobliwy pamiętnik rozpoczyna wpis z lutego 1958 roku, gdy Hłasko wysiada na lotnisku Orły z samolotu z Warszawy, a kończy jego wyjazd z Izraela.
Na ponad dwustu stronach znajdziemy zarówno historię młodego chłopca i jego krótkiej edukacji, pierwszą pracę – stanowisko pomocnika kierowcy w firmie przewozowej, jak i opis krótkich, ale niezwykle dynamicznych pierwszych doświadczeniach reporterskich.
W rozdziale Sznurowadełka, paseczek, krawacik opisał na przykład epizod wydalenia z liceum ogólnokształcącego przez kuratorium, które – sugerowane opinią poradni psychologiczno-pedagogicznej (uczeń nie nadaje się do szkoły o profilu humanistycznym), przeniosło go do placówki o profilu handlowym. Jak pokazały późniejsze miesiące, problemy z matematyką okazały się na tyle poważne, że młody Marek zrezygnował z nauki w wieku zaledwie 16 lat. Nie pomogła przeprowadzka do Wrocławia i zapisanie się do szkoły wieczorowej o profilu rzemieślniczym – Hłasko ukończył edukację na poziomie szkoły podstawowej.
Ważnym momentem w jego życiu było zawiązanie pierwszych przyjaźni. Gdy grał na pozycji środkowego napastnika w klubie sportowym, poznał Tadka Mazura i „Kape”, razem chodzili na mecze. Niestety, szybko wyrzucono ich z klubu za grę w pokera. Tadek wkrótce trafił do więzienia, a Hłasko z „Kape” zajęli się bandytyzmem i kradzieżami.
Słodkie chwile nieróbstwa przerwał przymus pracy, który objął nieuczącego się Marka, gdy skończył 16 lat. Rozpoczął pracę jako pomocnik w firmie Paged w bazie Bystrzyca Kłodzka. Choć wstawał o 4 rano, a pracę przy rozładunku kończył o 22, to i tak kierownik zmiany zarzucał mu, że nie wyrobił normy. Bojąc się oskarżenia o sabotaż gospodarczy i więzienia, Hłasko sam odszedł.
Po przeprowadzce do Warszawy zatrudnił się w firmie Metrobudowa jako ładowacz. Po awansie na stanowisko zaopatrzeniowca zaczął czerpać pewną przyjemność z życia na własny rachunek.
Oznacz znajomych, którym może się przydać
strona: - 1 - - 2 - - 3 - - 4 - - 5 - - 6 - - 7 - - 8 - - 9 - - 10 - - 11 - - 12 - - 13 -
Dowiedz się więcej
1 Marek Hłasko - życiorys
2 Styl powieści „Piękni dwudziestoletni”
3 Geneza utworu i znaczenie tytułu - Piękni dwudziestoletni
2 Styl powieści „Piękni dwudziestoletni”
3 Geneza utworu i znaczenie tytułu - Piękni dwudziestoletni
Komentarze
artykuł / utwór: Piękni dwudziestoletni - streszczenie

include ("../reklama_komentarz.php"); ?>


Tagi: