Piękni dwudziestoletni - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ponownie pojechał do Berlina do Polskiej Misji Wojskowej, gdzie poprosił o prawo powrotu do kraju, aby móc oczyścić się z zarzutów posiadania materiałów szpiegowskich. Tłumaczył, że został zniszczony, że jego rodzina wstydziła się za niego, że nie pracował dla wrogiego Polsce wywiadu. Na nic się to zdało: nie otrzymał wizy powrotnej, kazano mu czekać na decyzję Warszawy.

Załamany wyjechał do Izraela, gdzie regularnie chodził do polskiego konsulatu. Otrzymał radę od ministra Bidy, aby wrócił do Berlina, zwołał konferencję prasową i oświadczył, że w Polsce żyje się bardzo dobrze i tym samym skompromitował Niemców.

On jednak nie mógł tego zrobić, ponieważ otrzymał od nich azyl i pomoc. Nie mógł ich ośmieszyć mówiąc, że się pomylił, że opowiadał kłamstwa o Polsce. Wtedy Bida oddał mu paszport. Zgoda Warszawy nigdy nie przyszła...

Sytuacja była naprawdę ciężka. Janek Rojewski, jedyny znajomy w tym czasie, otrzymał posadę architekta i nagle, z dnia na dzień wyeliminował Hłaskę z grupy przyjaciół.

Pisarz bardzo często głodował. Pracował na budowie, w hucie produkującą watę szklaną, wszędzie pod obcym nazwiskiem, gdyż nie miał pozwolenia. Często był aresztowany przez policję, wielokrotnie siedział w więzieniu, w domu wariatów - wszystko po to, by przeżyć.

Cały czas chodził do polskiego konsulatu, jednak wizy powrotnej do Warszawy nie otrzymał. Ludzie mówili, aby nie wracał, bo komuniści nie przebaczą mu nigdy, ale on mimo wszystko chciał wrócić. Marzył o stanięciu przed polskim sądem i wybronieniu się od zarzutu szpiegostwa. Uważał, że skoro ktoś miał odwagę nazwać go tajnym agentem, to teraz powinien mieć odwagę wpuścić do kraju.

Cały ten czas mieszkał w hotelu „Victory”, z takimi samymi pijakami, jak on. Pewnego dnia, nagle w drzwiach stanęła jego przyszła żona, z którą rozstał się dwa lata temu. To sprawiło, że podjął decyzję o ślubie. Ostatnim wpisem jest ten o wyjeździe z Izraela na zachód, do Niemiec.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Geneza utworu i znaczenie tytułu - Piękni dwudziestoletni
2  Problematyka „Pięknych dwudziestoletnich”
3  Główne wątki powieści „Piękni dwudziestoletni”Komentarze: Piękni dwudziestoletni - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: